Aktualności
Podziękowanie
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 79
„Bezpieczeństwo podczas wakacji”
Dnia 12.06.2025 funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce Pan Andrzej Grygoruk poinformował dzieci 6 letnie i uczniów klas I-III oraz przypomniał dla klas IV-VIII o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji: zachowanie ostrożności nad wodą, w górach, zachowanie się na pieszych wędrówkach i w razie oddalenia się od grupy. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dziadków, osobiste szczególnie w miejscach publicznych. Podał kilka przykładów zdarzeń na jakie dzieci i młodzież może być narażona, uczulił na pewne niebezpieczeństwa jakie mogą wydarzyć się Internecie i w ruchu drogowym. Przypomniał o numerach alarmowych z których warto skorzystać w sytuacji zagrożenia.
Marlena Rusiłowicz- pedagog szkolny
Trzech laureatów i cztery wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z języka angielskiego: “Panda” wyniki:
Laureaci:
Lena Fedyszyn-100%- 1 miejsce- Specjalny dyplom laureata.
Gabriel Grygorowicz- 97 % - 3 miejsce- Dyplom laureata.
Weronika Giziewicz - 93 %- 5 miejsce- Dyplom laureata.
Wyróżnienia:
Michał Brysiuk- 90% -7 miejsce- Dyplom wyróżnienia.
Laura Kurasz- 90% 7 miejsce- Dyplom wyróżnienia.
Szymon Omelaniuk -90% 7 miejsce-Dyplom wyróżnienia.
Kacper Prabucki - 87%- 9 miejsce- Dyplom wyróżnienia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji!
Elżbieta Syczewska
Ogólnopolski Konkurs pt. „Fantazyjne plamki”
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Fantazyjne plamki” zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny i Stowarzyszenie Vascularis.
III edycja konkursu plastycznego pt. „Fantazyjne plamki” zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny oraz Stowarzyszenie Chorych na Układowe Zapalenia Naczyń, została rozstrzygnięta!
Do konkursu zostało zgłoszonych 321 prac w tym 45 prac w kategorii dzieci ze szkół specjalnych. Prace nadesłane zostały z 47 różnych placówek szkolnych oraz kulturowych.
Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o rzadkiej chorobie należącej do układowych zapaleń naczyń Plamicy Schönleina-Henocha, rozwijanie wyobraźni oraz zdolności plastycznych, a także aktywizacja społeczna chorych na układowe zapalenia naczyń (szczególnie dzieci).
Nagrodzonych zostało 14 prac z klas I-VII i 4 prace ze szkół specjalnych.
Spośród 321 nadesłanych prac nagrodzono 3 prace naszych uczniów:
Milena Sadowka-II miejsce-kategoria klasy I-III.
Mateusz Anchimiuk-III miejsce- kategoria klasy IV-V.
Filip Gryka-III miejsce- kategoria klasy VI-VII.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Elżbieta Syczewska
Happy Father's Day
Klasa III postanowiła uczcić Dzień Ojca w niecodzienny sposób przygotowując i podpisując portrety swoich tatusiów. Nastepnie uczniowie przygotowali kartki z życzeniami w języku angielskim oraz stworzyli spis ciekawostek o swoich tatusiach.
Na koniec posłuchaliśmy utworów związanych z Dniem Taty i poszerzyliśmy zasób słownictwa o ćwiczenia interaktywne.Dzien Taty spędziliśmy w miłej i pracowitej atmosferze.
Klasa III życzy wszystkim tatusiom:"Happy Father's Day''
Elżbieta Syczewska
2
Podsumowanie wyjazdu 35 Drużyny Harcerskiej „Iskry” Narew do Cieplic
Na początku czerwca 2025 roku harcerze z 35 Drużyny Harcerskiej „Iskry” z Narwi wyruszyli na pełen przygód wyjazd do Cieplic – malowniczej dzielnicy Jeleniej Góry, znanej z pięknych krajobrazów i bogatej historii. To właśnie tam znajdował się nasz nocleg i baza wypadowa do codziennych wypraw.
Już kolejnego dnia ruszyliśmy w góry, by podziwiać dwa niezwykłe wodospady – Kamieńczyka i Szklarki. Ich potęga i piękno zrobiły na nas ogromne wrażenie. Tego samego dnia odwiedziliśmy również Zamek Chojnik, którego średniowieczne mury i panorama rozciągająca się ze szczytu zapierały dech w piersiach.
W trakcie wyjazdu mieliśmy także okazję odwiedzić Karpacz, gdzie zwiedziliśmy słynny Kościół Wang oraz zaporę na Łomnicy. Po południu tego dnia relaksowaliśmy się na Termach Cieplickich – była to doskonała okazja, by odpocząć po intensywnym zwiedzaniu i wędrówkach.
Jedną z największych atrakcji była całodniowa wycieczka do Pragi. Zwiedzaliśmy stolicę Czech z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiadał o zabytkach i historii miasta. Odwiedziliśmy m.in. Most Karola, Katedrę św. Wita, Zamek Praski oraz urokliwą Złotą Uliczkę.
Kolejnym punktem programu była wyprawa do Skalnego Miasta Ádsprach w Czechach – wyjątkowego miejsca pełnego legend i niezwykłych widoków. Po stronie czeskiej odwiedziliśmy również „Korony drzew” – spektakularną ścieżkę w koronach lasu, skąd mogliśmy podziwiać piękno natury z zupełnie innej perspektywy.
Wieczorami gromadziliśmy się na wspólnych śpiewankach, tańcach i grach. Graliśmy w siatkówkę, pilkę nożną, ping-ponga, karty uno – radości i śmiechu nie brakowało! Jednym z najbardziej uroczystych momentów wyjazdu było ognisko obrzędowe, podczas którego druhna Elżbieta Kurianowicz złożyła swoje przyrzeczenie harcerskie. Był to niezwykle wzruszający i symboliczny moment dla całej drużyny.
Wyjazd był pełen wspólnych wędrówek, zabawy, śmiechu i niezapomnianych chwil. Jeszcze bardziej zintegrowaliśmy się jako drużyna i naładowaliśmy pozytywną energią na kolejne harcerskie wyzwania.
Czuwaj!
pwd. Izabela Skokin-Derpeńska
Przyboczna Elżbieta Kurianowicz
20
Gra terenowa “Eko odkrywca”
Poniedziałki zazwyczaj są trudne, ale dziś przywitała nas całkiem przyjemna pogoda, która była idealna do zajęć na świeżym powietrzu Uczniowie szkoły przez cały dzień uczestniczyli w grze terenowej, która została przeprowadzona w ramach projektu “Fundusz ekologii”. Gra “Eko odkrywca” zaciekawiła wszystkich uczestników, od najmłodszych klas, aż po starsze. Uczniowie znajdywali ukryte skrzynie i rozwiązywali zagadki, a najważniejsze, że wszyscy zostali nagrodzeni.
Ewelina Laszkiewicz-Kanarskiya
6
Wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym
Uczeń naszej szkoły, Gabriel Wołkowycki otrzymał nagrodę za udział w VI Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym “Wioski bez troski”. Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Hajnówce. Pamiątkowy Dyplom otrzymała również Pani Aneta Wołkowycka, mama Gabriela.
Dzień Pustej Klasy
W dniu 13 czerwca 2025 r. klasy I-III przystąpiły do akcji „Dzień Pustej Klasy”
Drugi rok z rzędu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach terenowych, których organizatorem jest Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.🍄🟫 W ubiegłym roku w obchodach wzięło udział 230 tysięcy dzieci i młodzieży z 2000 placówek. Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Ten dzień jest doskonałą okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.
Dzieci z chęcią i wielkim zaangażowaniem korzystały ze szkolnych lup, lornetek, a także materiałów, które zostały wydrukowane
ze strony https://dzienpustejklasy.pl/materialy Aktywność i ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynął na koncentrację i kreatywność uczniów, którzy przygotowali prace plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Dzieci na długo zapamiętają zajęcia edukacyjne poza murami szkoły, w naturze.
Ewelina Laszkiewicz-Kanarskiya
17
Przerwy u logopedy
Niebawem zakończenie roku szkolnego 2024/2025, przed tym cudownym wakacyjnym czasem chciałabym przypomnieć wspólnie spędzone chwile podczas „Przerw u logopedy”, dzięki którym uczniowie szkoły podstawowej mogli uczestniczyć w ciekawej formie zajęć międzylekcyjnych, podczas których: ciekawie spędzali czas w różnorodnych zabawach zorganizowanych zgodnie z kalendarzem: Kolorowa kropka – Międzynarodowy Dzień kropki; Dzień zwierząt domowych; Dzień Edukacji Narodowej; Dzień pluszowego Misia; Dzień postaci z bajek; Dzień Niepodległości; Andrzejki; Mikołajki; Zabawy z okazji świąt Bożego Narodzenia; Bezpieczne ferie zimowe; Dzień Babci i dziadka; Walentynki; Dzień Kobiet; Pierwszy dzień Wiosny; Zabawy Wielkanocne; 1 kwietnia – Prima aprilis; Dzień Mamy; Międzynarodowy dzień Strażaka; Dzień Taty; Bezpieczne wakacje.
Dodatkowo na tablicy przed salą logopedyczna były umieszczane różne historyjki obrazkowe, dzięki którym uczniowie mogli otrzymać drobną nagrodę budując ustnie swoja np. opowieść, historyjkę.
Wszystkie materiały, gry, zabawy były przygotowywane/udostępniane przez logopedę. Wielokrotnie gry planszowe, dydaktyczne udostępniane były ze zbiorów prywatnych nauczyciela.
Mijający rok szkolny był pełen radości i zabawy w trakcie, której młodzież doskonaliła swoje umiejętności komunikacyjne, poszerzała wiedzę o środowisku, poznawała nowe ciekawe formy spędzania czasu wolnego, rozwijała swoja kreatywność, ćwiczyła zdolności plastyczne, rozwijała zasób słownictwa, dzieliła się emocjami towarzyszącymi w różnych sytuacjach oraz co najwspanialsze spędzała wspólnie czas wolny od zajęć.
Drodzy Uczniowie!
Z okazji nadchodzących wakacji życzę Wam słonecznych dni pełnych radości i niezapomnianych przygód. Niech ten czas będzie okazją do odpoczynku, nabrania sił i spełniania marzeń. Odpoczywajcie aktywnie, spędzajcie czas z bliskimi i korzystajcie z uroków lata. Wracajcie do szkoły pełni energii i pozytywnej energii na kolejny rok nauki!
Wakacyjnych przygód i beztroskiego wypoczynku!
KATARZYNA SNARSKA
XVII EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU DLA WSZYSTKICH
W dniach 26.05-30.05.20025r. nasza szkoła wzięła udział w XXXI Sportowym Turnieju Miast i Gmin, który został przeprowadzony w ramach XVII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Od poniedziałku do piątku każdego dnia nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali i zorganizowali dzieciom dodatkowe zajęcia, turnieje sportowe.
Harmonogram zajęć:
- Poniedziałek - wyścigi pierwszaków – uczniowie klas I-III wzięli udział w pokonywaniu toru przeszkód na czas.
Klasa IA – I miejsce Sebastian Siemieniuk, II miejsce Igor Masajło, III miejsce Oliwia Jabłonowska.
Klasa IB – I miejsce Michał Anchimiuk, II miejsce Antoni Fedyszyn, III miejsce Zofia Kurianowicz.
Klasa II – I miejsce Mateusz Szymaniuk, II miejsce Filip Niemiec, III miejsce Tomasz Hajduk.
Klasa III – I miejsce Kozłowska Zuzanna, II miejsce Łotowska Ada, III miejsce Dawidowicz Maria - Wtorek - przeciąganie liny – uczniowie klas IV-V.
I miejsce – klasa V
II miejsce – klasa IV - Środa – relaks – wszyscy uczniowie szkoły mogli przyjść na małą salę gimnastyczną i uczestniczyć w zajęciach jogi, medytacji. Dodatkowo w tym dniu zostały zorganizowane zajęcia sportowe dla 6-latków.
- Czwartek – turniej palanta - uczniowie klas VI-VII.
I miejsce – klasa VIIA
II miejsce – klasa VIB
III miejsce – klasa VIIB
IV miejsce – klasa VIA - Piątek – turniej piłki nożnej – uczniowie klas VI-VIII.
I miejsce – klasa VIIIB
II miejsce – klasa VIIIA
III miejsce – klasa VIIA
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe medale oraz puchary, których fundatorem była Gmina Narew.
Wojciech Januszewski
Bogumił Korniluk
39- Poniedziałek - wyścigi pierwszaków – uczniowie klas I-III wzięli udział w pokonywaniu toru przeszkód na czas.
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego
Koronacja Bolesława Chrobrego to żywa lekcja historii, na którą uczniów klas 0–VIII zaprosili uczniowie klasy V. Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski miała miejsce 18 kwietnia 1025 roku i była doniosłym wydarzeniem w historii państwa polskiego.
Narratorzy – Martyna i Dominika – zapoznali nas z sytuacją w państwie polskim przed koronacją oraz informowali o wydarzeniach prowadzących do tego historycznego momentu. Dziad i Krzesisław (Miłosz i Wojtek ) opowiadali o zmaganiach Mieszka I oraz o jego spotkaniu z Ottonem I i grafem Hodonem (Aleks, Paweł, Gabryś ). Dostojnikom towarzyszyli rycerze: Filip, Szymon i Kamil.
Istotnym krokiem ku koronacji było spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku (Boguś, Maciek). Wówczas cesarz uznał niezależność polskiego państwa, a Gniezno zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa. To wydarzenie nie tylko wzmocniło pozycję władcy, ale również stworzyło podwaliny pod późniejszą koronację.
Na początku XI wieku Polska była już znaczącym państwem w Europie, jednak rządy Bolesława Chrobrego wiązały się z licznymi wyzwaniami. Po śmierci cesarza Ottona III w 1002 roku stosunki z Niemcami stały się napięte, co doprowadziło do wojen o kontrolę nad Łużycami, Milskiem i Morawami. Mimo konfliktów Polska utrzymywała silną pozycję, a Bolesław Chrobry skutecznie umacniał władzę i rozszerzał wpływy. O tych wszystkich wydarzeniach Bolesław rozmawiał ze swoim kronikarzem (Solomiia). Wiersze recytowały Ola i Natalia.
Koronacja odbyła się w Gnieźnie w 1025 roku, krótko po śmierci cesarza Henryka II, co pozwoliło uniknąć oporu ze strony Niemiec. Bolesław Chrobry, jako pierwszy polski monarcha, został koronowany królewską koroną, co symbolizowało pełną suwerenność Polski. Tym samym zakończył okres księstwa i zapoczątkował rządy królewskie, umacniając pozycję kraju na arenie międzynarodowej. Koronacja Bolesława Chrobrego była kulminacją jego wieloletnich starań o niezależność i uznanie w Europie, a także fundamentem przyszłej potęgi państwa polskiego.
Całość uroczystości dopełniała muzyka oraz piękna dekoracja. Wysłuchaliśmy pieśni takich jak: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, Boże, coś Polskę.
Olga Hewa
15
POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W LEKKIEJ ATLETYCE
27 maja 2025 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce uczniowie klas VIII naszej szkoły uczestniczyli w zawodach lekkoatletycznych. Do sportowej rywalizacji przystąpiło 53 chłopców ze Szkoły Podstawowej numer 1, 2, 3, 4 oraz ze Szkoły Podstawowej w Dubinach, Czyżach, Kleszczelach i Narwi.
Wyniki poszczególnych konkurencji:
Bieg na 100 m (17 uczestników)
I miejsce – Kalinowski Filip - 12,03 sek.Bieg na 300 m (11 uczestników)
III miejsce – Snarski Albert – 45,77 sek.Bieg na 1000 m (10 uczestników)
II miejsce – Snarski Albert – 3:22,53 sek.Skok w dal (15 uczestników)
I miejsce - Jałoza Michał – 4,70 m
III miejsce – Szymon Omelaniuk – 4,53 mPchnięcie kulą (16 uczestników)
II miejsce – Szymon Omelaniuk – 9,60 m
Rzut oszczepem (3 uczestników)
II miejsce – Jałoza Michał – 28,14 mSztafeta 4x100 m (4 sztafety)
I miejsce – SP Narew – 53,81 sek.
SERDECZNE GRATULACJE !
Wojciech Januszewski
11
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to jeden z najpiękniejszych dni w roku. To dzieci dają nam radość i inspirują do różnych działań – są prawdziwą radością naszego życia. Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Właśnie taki wyjątkowy dzień udało się zorganizować w Zespole Szkolno – Przedszkolnym, w Narwi.
30 maja 2025 roku w szkole, przed budynkiem oraz na boiskach panowała radosna atmosfera – było gwarno, wesoło i szczęśliwie. Wszystko to dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi oraz wspaniałych Państwa Kryś – właścicieli firmy Quady w Trześciance, którzy swoim wsparciem i oddaniem pokazali, jak można dać innym szczęście. Dzięki ich hojności do szkoły przyjechały quady oraz dmuchańce, które dostarczyły mnóstwo radości wszystkim – małym, większym i największym! Przejażdżki quadami zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach wydarzenia.
Równocześnie odbywał się kiermasz książek oraz kiermasz ciast – czyli coś zarówno dla ducha, jak i dla podniebienia. Turniej piłki nożnej całkowicie pochłonął uczniów klas IV–VI oraz starszych – emocje sięgały zenitu, a zwycięstwa, porażki, medale i moc wrażeń przeplatały się ze sobą.
Nie zabrakło także kreatywnej rywalizacji – uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Gdybym mógł wymalować świat”, za który wręczono indywidualne nagrody.
Bezpieczeństwo było również ważnym elementem wydarzenia. Ochotnicza Straż Pożarna z Trześcianki oraz samochód policyjny wzbudziły ogromne zainteresowanie młodzieży, pozwalając im na bezpośrednie zapoznanie się z pracą służb.
Uczestnicy mogli ugasić pragnienie kompotem, a na głodnych czekały specjalnie przygotowane hamburgery, po których nie zabrakło lodożerczych przyjemności! Oczywiście, nie mogło zabraknąć ogniska z kiełbaskami, które dopełniło tego cudownego dnia.
Kiedy wszyscy zmęczeni atrakcjami potrzebowali chwili wytchnienia, mogli odpocząć przy seansie filmowym. Mała sala gimnastyczna została na ten dzień przemieniona w mini kinową przestrzeń, gdzie uczestnicy delektowali się popcornem podczas oglądania filmów.
To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników! Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dnia Dziecka, a szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Kryś, którzy zasponsorowali młodzieży te niezwykłe atrakcje.
Olga Hewa
55
Dzień Dziecka w naszej szkole
Sukces naszej uczennicy w Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula ogłosiła wyniki II edycji międzynarodowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się pod hasłem „When we meet, we change the world – Spotkania kreują przyszłość”.
Konkurs jest wpisany na listę zawodów Kuratorium Oświaty w Warszawie, co podnosi jego prestiż i znaczenie w środowisku edukacyjnym. Jury w składzie: Magdalena Kondas (Meeting Planner.pl), dr Jan Buczek (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz Dominika Bartoszewicz (SGTiHVistula) Oceniono aż 332 prace plastyczne nadesłane z 15 krajów.
Uczennica naszej szkoły - Laura Kurasz z klasy VIIIa została finalistką międzynarodowego konkursu językowo-plastycznego pt: „When we meet, we change the world – Spotkania kreują przyszłość”. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Elżbieta Syczewska
"Mother's Day"
Klasa III postanowiła uczcić Dzień Mamy wykonując portrety swoich ukochanych mam oraz pisząc anglojęzyczne życzenia w specjalnie przygotowanych pocztówkach.Uczniowie poznali również słownictwo określające przepiękne cechy jakie posiadają nasze mamy. Na koniec wysłuchali i zaśpiewali piosenkę jak pomagać mamie w dniu jej święta.
Klasa III życzy wszystkim mamusiom: "Happy Mother's Day".
Elżbieta Syczewska
Spotkanie w hospicjum im. Proroka Eliasza w Makówce
W dniu 19 maja, klasy 8a i 8b miały okazję uczestniczyć w spotkaniu w hospicjum im. Proroka Eliasza w Makówce. Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć codzienne wyzwania osób starszych oraz rolę wolontariatu w ich wsparciu.
Jednym z kluczowych punktów wizyty było testowanie symulatora starości. Dzięki specjalnym okularom, zatyczkom do uszu oraz obciążeniom na stawy mogliśmy na własnej skórze poczuć, jakie trudności napotykają osoby starsze w codziennym funkcjonowaniu. Było to nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim skłaniające do refleksji nad empatią i potrzebą pomocy seniorom.
Kolejnym etapem spotkania była rozmowa z wolontariuszką, która na co dzień wspiera pensjonariuszy hospicjum. Opowiedziała nam o swojej pracy, o tym, jak została wolontariuszką w tym hospicjum.
Ważne jest, aby osoby w trudnej sytuacji życiowej czuły się zauważone i otoczone troską. Dowiedzieliśmy się również, jak można zostać wolontariuszem i w jaki sposób angażować się w pomoc.
Całe spotkanie było niezwykle inspirujące i uświadomiło nam, jak ważna jest pomoc innym oraz jak duże znaczenie ma wsparcie dla osób starszych i chorych. Z pewnością wiele osób po tym doświadczeniu spojrzy inaczej na potrzeby seniorów oraz będzie bardziej otwarte na wolontariat i działalność społeczną.
Było to wartościowe przeżycie, które pozostawiło w nas wiele refleksji i motywacji do działania na rzecz innych.
Olga Hewa
20
Badanie postawy ciała i stóp