• Pedagog

        • Drodzy Rodzice!

          Na platformie Edumaster.pl utworzono portal wsparcierodzica.pl. Służy on wsparciu rodziców w wychowawczych trudach, daje przestrzeń do rozmów z innymi opiekunami, wymiany doświadczeń a przede wszystkim dostarcza pewnej wiedzy od ekspertów.

          Zachęcam do skorzystania z darmowych webinarów, omówionych tematów w formie opracowań z różnych obszarów tematycznych jak zaburzenia neurorozwojowe, trudności komunikacyjne, wychowawcze, rozwijanie mocnych stron dziecka, wsparcie emocjonalne itp.

                                                                                                               Pedagog szkolny


          Drodzy Rodzice!

              „RAZEM W CYBERŚWIECIE pomysłownik na trudne sytuacje” poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym, proponuję do zapoznania się z treścią broszurki. Poradnik powstał w ramach kampanii „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”. Ma ona na celu propagowanie zasad i wzorów zachowań, które służą bezpiecznemu i kreatywnemu używaniu nowych mediów (takich jak współczesny telefon, czyli smartfon, tablet, laptop czy komputer) przez dzieci w wieku przedszkolnym. Jak wskazują wyniki badań, nadużywanie cybermediów może prowadzić do wielu niekorzystnych efektów: od pobudzenia dziecka i nadmiernej stymulacji zachowań po uzależnienie i nieprawidłowy rozwój osobowościowy oraz fizyczny.

          Broszura została podzielona na dwie części. W pierwszej zamieszczono informacje na temat tego, co sprzyja nadmiernemu używaniu urządzeń cyfrowych przez dzieci. Opisano sposoby chronienia dzieci przed zagrożeniami związanymi z nadużywaniem cybermediów. Przedstawiono ponadto zasady korzystania z Internetu i mediów elektronicznych przez przedszkolaki. Część drugą poświęcono omówieniu przykładów trudnych sytuacji związanych z używaniem nowych mediów przez dzieci oraz podpowiedzi, co w takich sytuacjach można zrobić i jak im zaradzić. Na wewnętrznej stronie okładki zamieszczono informacje dotyczące form i miejsc udzielających pomocy w sytuacji nadużywania przez dzieci w wieku przedszkolnym nowych mediów.

          Broszura została opracowana przez Fundację Poza Schematami na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

          Można odwiedzić również stronę internetową kampanii, gdzie zamieszczono wiele artykułów i materiałów audiowizualnych rozwijających tematy omawiane w niniejszej publikacji: https://pierwszekroki.net/

           

                                                                                          Fragment wprowadzenia z broszury.



          Wszystko o wszawicy

          Informacja dla rodziców

            Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży

          Etiopatogeneza

          Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywołane. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wskutek drapania powstają liczne przeczosy, nadżerki pokryte strupami, często dochodzi też do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry.

          Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przybywają w skupiskach (przedszkole, szkoła).

          Jak manifestuje się wszawica?

          Zazwyczaj zauważa się wszy gdy pojawia się dokuczliwy świąd skóry głowy. W wyniku drapania swędzenia dochodzi do uszkodzenia skóry i w efekcie- wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, w wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. Na włosach mogą być też obecne tylko jajeczka (gnidy), które wyglądają jak malutkie (około 1 mm) białe lub szare „skorupki” przyklejone tak silnie do włosów, trudno je oderwać: białe płatki, które łatwo spadają z włosów to martwa skóra lub łupież. W tym przypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia. Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie.

          Profilaktyka i zwalczanie wszawicy

          Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

          Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku (kolonie, obozy, zielone szkoły itp.) lub internatu, sanatorium itp.

          – związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

          – używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,

          – codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

          – mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej, niż raz w tygodniu,

          – wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,

          – po powrocie do domu- systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły.

          W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Codziennie, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażenia się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa), częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) ułatwiają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni ( mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.

          W przypadku wszy odzieżowej, ubrania prać w pralce w temperaturze 60 stopni C (temperatura powyżej 53,5C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradło, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież, należy wyprasować gorącym żelazkiem.

          Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców lub opiekunów i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie- zapobieganie się nawracającemu wzajemnemu zakażenia się dzieci.


          „10 wskazówek psychologa”

              Drodzy Rodzice!

                 Dobre wychowanie naszych pociech jest dla nas bardzo ważne. Staramy się dawać dzieciom dobre rady, stosować jednolitość wychowawczą, dostosowywać odpowiednio kary i nagrody, właściwy wzorzec…, ale nadal nie jesteśmy do końca zadowoleni z efektów naszego wychowania dziecka. Przeważnie oczekujemy czegoś „więcej”, ideału w zakresie dydaktycznym i wychowawczym.

          Kiedy zastanawiamy się „co mogło pójść nie tak” warto sięgnąć po poradę, pomoc, wsparcie czy konsultację w tym zakresie specjalisty, aby zweryfikować wdrożone działania, lub dowiedzieć się czegoś więcej, a może tylko wystarczy przypomnieć . Niekiedy potrzebujemy nowego pomysłu, świeżego spojrzenia lub analizy.

          Fajnie tłumaczy różne zagadnienia psycholog kliniczny, psychoterapeuta i neuropsycholog z Tarnowa Pani Beata Liwowska. Proponuję obejrzeć dwa filmy edukacyjne: „Rozwój dziecka- 10 wskazówek psychologa” i „Wychowanie dzieci- 10 porad psychologa”. Pani Beata w bardzo przystępny sposób wyjaśnia pewne zagadnienia z zakresu wychowania.

          „ Rozwój dziecka”, film w którym mowa jest o następujących kwestiach: dostosowanie się do norm społecznych, adaptacja dziecka do różnych warunków, wchodzenie w grupę rówieśniczą, odrzucenie dziecka przez rówieśników, samokontrola dziecka, samodzielność, samoobsługa dziecka, aktywności wpływające na prawidłowy rozwój, ograniczenia dostępu do mediów, granice fizyczne i psychiczne dziecka, lęk dziecięcy.

          https://www.youtube.com/watch?v=Eao2j4IoKPg

          Kolejny warty obejrzenia film to: „Wychowanie dzieci”, podczas którego wyjaśniane są tematy dotyczące błędów wychowawczych, dziecko uczy się przez obserwację, brak zgody wśród rodziców, rozwód/ separacja rodziców, nadopiekuńczość, obowiązki dziecka, rozmowa z dzieckiem- o czym rozmawiać?, dziecko zamknięte w sobie, dziecko nie słucha rodziców, jak z nim rozmawiać?, dziecko w Internecie.

           https://www.youtube.com/watch?v=HxbYRBAKs7U

                                                                                                        Polecam

                                                                                                 Marlena Rusiłowicz


          Drodzy Rodzice Przedszkolaków!

               Gdy występujemy w roli rodzica często zadajemy  sobie trudne pytania dotyczące wychowania dzieci, najczęściej wtedy kiedy pojawia się problem. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było mądre, umiało śpiewać, malować, miało nadzwyczajne zainteresowania, było kulturalne itp., w zasadzie wzorem do naśladowania przez inne dzieci i budziły zachwyt osób dorosłych, a najbardziej osób bliskich. Nie zawsze tak jest jakbyśmy chcieli. Często wymaga to od nas rodziców ogrom cierpliwości, systematyczności, poświęcenia czasu wolnego, konsekwencji w wychowaniu …można wymieniać jeszcze więcej niezbędnych do poświęcenia swoich możliwości dzieciom. Aby wesprzeć swój potencjał wychowawczy warto wzmocnić się poradami specjalistów. Polecam porady psycholog Doroty Zawadzkiej superniani, która wyjaśnia niekiedy prozaiczne, a zarazem bardzo ważne aspekty wychowawcze:

          1. Dlaczego przedszkolak nie sprząta pokoju i pyskuje?- superniania porady odc.22

          https://www.youtube.com/watch?v=J1OJ6XeVl_E

          1. Jak nauczyć dziecko samodzielności? – superniania porady odc. 21

          https://www.youtube.com/watch?v=xx6BCJslBag

          1. Co zrobić by dziecko było grzeczne?- superniania- pytania

          https://www.youtube.com/watch?v=i3uat7J1W7I

          Porusza następujące kwestie:

          – Kim jest „grzeczne” dziecko?

          – Jakie są powody „niegrzeczności”?

          – Jak nauczyć dziecko mówić „nie”?

          1. Dziecko się „buntuje”- co zrobić? Dwulatek, uczeń, nastolatek– superniania- pytania

          https://www.youtube.com/watch?v=WR6eYgR5npE

          Cykl Akademii Doroty Zawadzkiej:

          1. Potrzeby dziecka.

          https://www.youtube.com/watch?v=p7aobLlBFQ8

          1. Mądra dyscyplina. Co z karami i nagrodami?

          https://www.youtube.com/watch?v=xapIVTigWX0

          1. Zabawa i zabawka- zrozumieć dziecięcą zabawę.

          https://www.youtube.com/watch?v=tOXksO5hxCE

          1. Jak być konsekwentnym rodzicem?

          https://www.youtube.com/watch?v=7_IYOSs4SxM

          1. Emocje dziecka.

          https://www.youtube.com/watch?v=jdbAmGuoCGA

          1. Moja wspaniała rodzina- jak zbudować i utrzymać dobre relacje z dziećmi od urodzenia do pełnoletności i dalej.

          https://www.youtube.com/watch?v=U1Dzbzbt7xo

           

                       Zachęcam do obejrzenia i wdrożenia cennych rad wychowawczych w życie.

           

          Pedagog szkolny


          Drodzy Rodzice!

          W tak trudnym okresie pandemii często dzieci zadają nam rodzicom pytania dotyczące obecnej sytuacji:

          – Co to jest koronawirus?

          – Skąd się wziął koronawirus?

          – Czy koronawirus potrafi latać?

          – Jak wygląda koronawirus?

          To tylko niektóre pytania z listy pytań dzieci. Często nam jest trudno wytłumaczyć, aby komunikat był jasny i przystępny, do zrozumienia przez nasze dzieci. Aby ułatwić przekaz informacji proponuję Przewodnik Koronawirus (Covid-19) stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

          https://www.medicover.pl/Data/Files/storage_files/2020/4/28/39481048-4cbc-40df-b367-9663f4fbdc96/koronawirus_przewodnik-dla-dzieci_medicover_27042020_pl.pdf.

          Zawarte są w nim odpowiedzi na trudne pytania dzieci np. Dlaczego ludzie noszą maseczki na dworze? Kiedy skończy się koronawirus? Czy koronawirus jest niebezpieczny dla mamy, taty, dla babci i dziadka?

          W poradniku zawarte są również zasady rozmowy z dzieckiem (porady dla rodziców), a na koniec kolorowanki dla miłego spędzenia czasu wolnego przez dziecko.

          Pedagog szkolny

          Marlena Rusiłowicz

    • Logowanie