• Wolontariat/PCK

• Szkolne Koła PCK („Wiewiórki”, klasy I-III, klasy IV-VIII) i Szkolne Koło Wolontariatu w roku szkolnym 2023/2024 realizowało zadania wynikające z planu pracy oraz okresowe wytyczne Zarządu Rejonowego PCK
          w Hajnówce.
          Celem działalności było:
          – kształtowanie wśród uczniów aktywnej postawy przejawiającej się wrażliwością na los drugiego człowieka,
          – wyrabianie gotowości do niesienia pomocy,
          – pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach,
          – popularyzacja właściwych zachowań zdrowotnych i ekologicznych,
          – nabywanie i doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
          – promowanie honorowego krwiodawstwa,
          – rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży.
          Oto nasze niektóre działania:
          1. Przygotowano szkolny punkt informacyjny PCK i wolontariatu na tablicy i w wyznaczonym miejscu w bibliotece. Umieszczono tam informacje dotyczące działalności PCK w Polsce i na świecie oraz działaniach wolontariatu.
          2. „Pola Nadziei”- pod hasłem „Podaruj im nadzieję”. Sadzenie żonkili przy szkole.
          3. „Zbieramy naklejki. Gang Mocniaków”- Akcja dla dzieci pacjentów Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
          4. Przystąpiono do realizacji Programu „Dziel się Uśmiechem” , którego organizatorem jest Mars Polska Sp. z o.o. i Polski Czerwony Krzyż.
          – Rozdano pakiety dla grupy przedszkolnej „0” i uczniów klas I-III. Objaśniono skład pakietów i udzielono informacji o programie.
          – Przeprowadzono lekcje w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”.
          5. Członkowie PCK i wolontariatu wzięli udział w Akcji Charytatywną ”Góra Grosza”.
          6. Zorganizowano spotkanie edukacyjne z młodzieżą o opiece paliatywnej, wolontariacie z panem Adamem Kujawą i panią Ireną Szwarc pracownikami Hospicjum im. Proroka Eliasza w Makówce.
          7. Młodzież odwiedziła młodsze klasy SP w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
          8. Zorganizowanie Akcji Charytatywnej, pomoc finansowa dla pana Łukasza Radziwoniuka taty naszych uczniów szkoły.
          9. Odbyły się świąteczne spotkania w przedszkolu i kl. I-III. Przedstawiono Teatrzyk Kamishibai i książkę obrazkową o tematyce świątecznej.
          10. Zorganizowano zbiórkę dla Schroniska Ciapek w Hajnówce- „Paczuszka dla Ciapka”.
          11. Włączyliśmy się do Akcji „Paczuszka dla maluszka”. Zebrano kosmetyki i środki czystości dla dzieci z Hospicjum Domowego w Sochoniach.
          12. Zorganizowano we współpracy z SU Kiermasz pod piernikiem. Zebrane środki ofiarowano dla Hospicjum im. Proroka Eliasza w Makówce.
          13. Przeprowadzono w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” spotkanie w kl. I, II, III SP. Przedstawiono nowe opowiadania Teatrzyku Kamishibai.
          14. Odbył się kiermasz ciast na Tłusty Czwartek. Zebrane pieniądze zostały przekazane dla potrzebujących i dla Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce.
          15. Udział w akcji „Gorączka Złota PCK”. Szkoła Podstawowa zebrała 5,39 kg monet 1, 2, 5 groszowych, a Przedszkole 3,68 kg monet. Zebrane środki zostaną przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom oraz młodzieży z województwa podlaskiego.
          16. Udział w Ekokonkursie „NADAJEMY NOWE ŻYCIE STARYM UBRANIOM” – zbiórka odzieży 15.04-14.05.2024, zebraliśmy dziewięć 15 kg paczek na rzecz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
          17. Udział w zbiórce Elektrośmieci „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI” 13.05- 4.06.2024, zebraliśmy 2924 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z osiągniętym wynikiem zbiórki w ramach projektu TERAZ LAS w imieniu naszej szkoły zasadzono 1250 drzew.
          18. Obchodzono Światowy Dzień Środowiska. Miesiąc czerwiec jest miesiącem dla klimatu. Przeprowadzono liczne działania edukacyjne: pogadanki, gazetki, ulotki, udział w zbiórce elektrośmieci.
          19. W Dniu Dziecka dzieci z grupy 6-latków i klas I-III otrzymały maskotki od PCK.
          20. Zorganizowano Kiermasz Różności, zbierano pieniądze dla potrzebujących.
          21. Zorganizowano spotkanie w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce.

Opiekunowie:
          Anna Piekarska